2016/02/06

Jak dobrze przygotować się do egzaminu gimnazjalnego?

Wszelkie egzaminy, testy, od których zależy coś więcej, już na samą myśl przyprawiają nas o dreszcze. Egzamin gimnazjalny stanowi spore wyzwanie, ponieważ obejmuje obszerny materiał z niemalże wszystkich przedmiotów. Stres zbliżających się egzaminów zazwyczaj potrafi niekorzystnie wpłynąć na nasze codzienne zachowanie, często zaczyna również ograniczać nasze działania, a paraliżujący strach potrafi zakłócić nasz spokój. Wpis przygotowany został na Waszą prośbę i znajdziecie w nim wszystkie najpotrzebniejsze informacje dotyczące egzaminów gimnazjalnych.


OGÓLNE PORADY

SYSTEMATYCZNOŚĆ
Istotne, aby do egzaminów przygotowywać się już od pierwszej klasy gimnazjum. Wszelka nauka na kartkówki, sprawdziany może okazać się w późniejszym czasie niezwykle owocna. Ważne jednak, aby przyswojoną wiedzę starać się wytrwale powtarzać.
 • raz w miesiącu (lub nawet raz na dwa tygodnie) staraj się poświęcić czas na odświeżenie swojej pamięci. Przejrzyj ostatnio przyswojony przez Ciebie materiał, przekartkuj zeszyty, książki. Przeczytaj parę razy najbardziej wyszczególnione przez Ciebie informacje i postaraj się jak najwięcej w tym czasie sobie przypomnieć. Nie sięgaj jednak po cały materiał ze wszystkich przedmiotów naraz. Dobrze rozplanuj sobie czas na takie powtórki. Jeśli rzetelnie przygotowałeś się za pierwszym razem do nauki na sprawdzian z danego działu, późniejsze powtórzenie powinno Ci zająć mało czasu,
 • do nauki na wszelkie sprawdziany, kartkówki zabieraj się jak najszybciej. Główna i najważniejsza zasada: absolutnie nie odkładaj nic na później

DOBRA ORGANIZACJA
Zorganizowanie jest niezwykle przydatną cechą, która naprawdę potrafi nas wspomóc. Jeśli jednak należymy do osób, które mają z tym problem to powinniśmy postarać się rozbudzić w sobie cechy dobrego organizatora. Najlepiej pomagają w tym kalendarze (w formie elektronicznej lub tradycyjnej w zależności od naszych upodobań). Warto również sięgnąć po kolorowe karteczki przypominające, notatniki lub szczegółowe plany tygodnia.
 • staraj się zawsze w wolnych chwilach dobrze zorganizować czas, układając np. plan dnia, w którym uwzględnisz m.in.: ilość materiału, który niebawem musisz opanować itp.,
 • przygotowuj się dobrze i odpowiednio wcześniej na kartkówki, dzięki którym późniejsza nauka na sprawdzian z całego działu będzie o wiele krótsza.

UCZYSZ SIĘ DLA SIEBIE
O tym nigdy nie powinniśmy zapominać. Jest to najistotniejszy punkt. Nie uczymy się dla ocen, ale dla nas samych - dla własnej wiedzy. Kiedy to zrozumiemy to wszelka nauka naprawdę potrafi okazać się przyjemna. Chęć kształcenia się, poszerzania horyzontów jest niezwykle istotna. Nie zawsze wiedza, którą musimy opanować w szkole na sprawdzian z danego działu okaże się przydatna w życiu, ale wszystko to wpływa na nasz rozwój. 
 • nastaw się do nauki pozytywnie i podchodź do niej z ciekawością, chęcią odkrywania.

ODKRYWAJ MOCNE STRONY
Masz w szkole ulubiony przedmiot/ulubione przedmioty? Możesz bardziej skupić się na poszerzaniu swojej wiedzy z tego zakresu. Odkrywaj, dowiaduj się, szukaj informacji i czytaj o czymś, co naprawdę Cię interesuje. Wykorzystuj swoje zainteresowania i ucz się tego, co lubisz. 
 • bierz udział w konkursach, olimpiadach przedmiotowych i rzetelnie się do nich przygotowuj. Nieważne, jak daleko uda Ci się zajść w danym konkursie, wygraną w nim już jest sama wiedza, której nikt nie będzie Ci w stanie odebrać. 

EGZAMINY GIMNAZJALNE

KOMPENDIA WIEDZY
Moim zdaniem to podstawa, w którą powinniśmy się wyposażyć, jeśli nasze notatki w zeszytach są niewystarczające, a przeglądanie książek z wszystkich trzech lat z każdego z przedmiotów już na samą myśl nas przeraża. 
Parę miesięcy przed egzaminem zakupiłam repetytoria gimnazjalisty niemal ze wszystkich przedmiotów. Była to najlepsza decyzja, ponieważ zawarte w nich były wszystkie informacje z całych trzech lat. Repetytoria były niezwykle fachowo przygotowane, a sama nauka z nich sprawiała przyjemność. Najlepsze było to, że cała wiedza potrzebna na egzamin z danego przedmiotu znajdowała się w jednej książce, której ilość stron była naprawdę niewielka, jak na tak duży zakres materiałów. Wszystkie informacje były ułożone precyzyjnie i spójnie od początku do końca.


BEZ STRESU POSTARAJ SIĘ POWTARZAĆ
Najlepiej rozplanować sobie dobrze czas na powtórki i zacząć parę miesięcy przed egzaminem. Dobrze ustalić sobie, że np. jeden miesiąc poświęcimy w pełni 4 przedmiotom, a następny miesiąc 4 kolejnym. Wówczas każdemu z poszczególnych przedmiotów poświęcimy cały tydzień i ważne, aby wtedy rzetelnie podejść do powtórek. Takie tygodnie powinny być pracowite, ale również w granicach zdrowego rozsądku, więc nie może tutaj także zabraknąć czasu na odpoczynek i chwile dla siebie. Nie jesteśmy w stanie w pełni powtórzyć całych trzech lat, dlatego najlepiej starać się tylko przypomnieć najważniejsze informacje i spokojnie jeszcze raz przyswoić wiadomości. 
Niektórzy sądzą, że powtórki nie mają sensu, ale nie zgodzę się z tym. Owszem, jeśli ktoś przez całe trzy lata gimnazjum uczył się systematycznie i powtarzał wszelkie zapamiętane informacje na bieżąco to nie będzie miał problemu na egzaminie. Należałam do osób, które starały się przykładać do nauki, do wszelkich sprawdzianów itp., ale mimo to zdecydowałam się na powtarzanie wraz z repetytoriami. Jak się okazało wiele istotnych informacji umknęło z mojej głowy, a później było to dla mnie miłym zaskoczeniem, gdy powtórzone przeze mnie wiadomości znalazły się na egzaminie.


SPRAWDZAJ SWOJĄ WIEDZĘ
Warto po powtórkach znaleźć również czas na sprawdzenie swojej wiedzy poprzez rozwiązywanie egzaminów gimnazjalnych z poprzednich lat - właściwych, ale też próbnych. Podejdź do rozwiązywania ich na poważnie. Zobaczysz wówczas to nad czym musisz jeszcze popracować oraz co sprawia Ci największą trudność.

PRZYGOTOWANIA Z POSZCZEGÓLNYCH PRZEDMIOTÓW

HISTORIA
Powtórz daty z najważniejszymi wydarzeniami. Staraj się poukładać wszystko chronologicznie w głowie. Łącz fakty, zapamiętuj to co najistotniejsze i nie skupiaj się na najbardziej szczegółowych informacjach. Na egzaminie nikt nie będzie od Ciebie wymagał wypisania czegoś z własnej wiedzy. Wybierasz jedną odpowiedź. Ważne, aby tylko kojarzyć czego dotyczyły dane wydarzenia, co wnosiły i z czym się łączyły. Z historii najlepiej wziąć kompendium wiedzy i przed snem czytać, jak dobrą lekturę, zapamiętując jedynie ważne daty i potrafić dopasować do nich odpowiednie fakty.
Muszę się przyznać również, że kiedy miałam jeszcze siłę i ochotę to powtarzałam historię, rozpoczynając od wiadomości z pierwszej klasy, a później moja powtórka wyglądała już dosyć mniej przykładnie. Miałam jednak wyjątkowe szczęście, że na egzaminie pojawiły się głównie informacje z klasy pierwszej.


WIEDZA I SPOŁECZEŃSTWO
Napiszę szczerze: z tego przedmiotu niemalże nic nie powtarzałam. Wystarczy tutaj ogólna wiedza, a pytania egzaminacyjne nie należą zazwyczaj do trudnych, jeśli mamy chociaż jakieś niewielkie pojęcie o społeczeństwie, ekonomii i polityce. Wystarczy tylko przejrzenie zeszytu z tego przedmiotu i przypomnienie sobie o najważniejszych wiadomościach

JĘZYK POLSKI
Z tym przedmiotem bywa różnie. Jako, że język polski naprawdę lubię to nie miałam problemu z powtarzaniem i nie zajęło mi to zbyt wiele czasu, ale wiem, że nie wszyscy miłują ten przedmiot. Egzamin wymaga od nas jednak naprawdę podstawowej wiedzy, więc bez obaw. Najważniejsze to: powtórzyć omawiane w gimnazjum utwory (pamiętać przede wszystkim o autorach, tytułach dzieł i problemach jakie poruszały), przypomnieć sobie o gramatycznych podstawach - w tym również najważniejszych pojęciach, a także w skrócie powtórzyć epoki
Egzaminy lubią zaskakiwać. Rozwiązując testy z poprzednich lat, natknęłam się na wiele intrygujących tematów rozprawek, do których ciężko było mi się powołać na znane mi utwory. Dlatego też szczegółowo powtarzałam przerabiane w gimnazjum dzieła, patrząc na nie pod każdym możliwym względem. Mogłam wtedy wręcz rzec, że byłam przygotowana na wypowiedź z dobrą argumentacją na niemalże każdy temat i sądziłam, że nic mnie nie zaskoczy. Chcielibyście jednak widzieć moje zdziwienie, kiedy to otworzyłam arkusz egzaminacyjny na ostatniej stronie, by sprawdzić temat rozprawki, a tam ujrzałam... opowiadanie.


MATEMATYKA
Tutaj nie ma co powtarzać. Musisz tylko wiedzieć, jak rozwiązywać dane zadania, pamiętając o najważniejszych zasadach. Wzory są tutaj podstawą, o której nie możesz zapominać. Powtórka z matematyki powinna się opierać jedynie na rozwiązywaniu arkuszy egzaminacyjnych z poprzednich lat z matematyki. Cecha, którą musisz w sobie kształtować to: umiejętność szybkiego i poprawnego liczenia oraz logicznego myślenia.


GEOGRAFIA
Na ten przedmiot nie mam konkretnych rad. Powtarzaj najważniejsze informacje i reguły rozwiązywania zadań obliczeniowych z geografii (np. zadań ze skalą itp.).
CHEMIA
Powtórz to co istotne. Pytania z chemii zazwyczaj dotyczą podstawowej wiedzy. Przypomnij sobie wzory, doświadczenia, wiadomości o pierwiastkach itp.
FIZYKA
Wzory, wzory i jeszcze raz wzory. Jeśli znasz wzory to połowa sukcesu już za Tobą. Zapisz je na jednej kartce i wytrwale powtarzaj. Oczywiście pamiętaj, czego one się tyczą. Dodatkowo powtórz również to, co najistotniejsze.
BIOLOGIA
Przedmiot, który wymaga wiedzy. Powtórka najważniejszych zagadnień odgrywa tutaj ważną rolę.


JĘZYK OBCY
Ciężko jest nauczyć się języka w parę miesięcy przed egzaminem. Warto jednak zawsze przypomnieć sobie gramatykę i słówka z podręcznika do danego języka. W zależności od tego na jakim poziomie szkoła naucza języka obcego niezwykle pomocne mogą okazać się również dodatkowe zajęcia poza szkołą.


PODCZAS EGZAMINU
 • Postaraj się powstrzymać stres, ponieważ najczęściej to on najbardziej nas paraliżuje i wpływa na zahamowanie naszych działań. Podejdź do sprawy spokojnie, ponieważ to nie jest najważniejszy egzamin w Twoim życiu.
 • Nie zatrzymuj się na zadaniach, których teraz nie jesteś w stanie rozwiązać. Zostaw je na sam koniec, aby później jeszcze raz spojrzeć na nie świeżym okiem.
 • Wybierając właściwą odpowiedź, odrzucaj najbardziej nieprawdopodobne. Metodą eliminacji uda Ci się wykryć dobre rozwiązanie.
 • Korzystaj z każdej podanej informacji, dostępnych źródeł i własnej wiedzy. Uwierzcie, że czasem nawet pomaga spis (znajdujący się na końcu arkusza) szczegółowych tytułów użytych fragmentów z danych dzieł w zadaniu.
 • Najpierw uważnie przeczytaj polecenie, a dopiero później właściwy tekst. Dzięki temu będziesz już wiedział, czego od Ciebie wymagają i jakiej informacji szukasz.
 • Panuj nad czasem. Na koniec sprawdź dokładnie jeszcze raz swoje odpowiedzi, w zadaniach matematycznych jeszcze raz przelicz dokładnie, czy nie popełniłeś/popełniłaś błędów rachunkowych, uważnie przenoś odpowiedzi na kartę. Sprawdź zgodność odpowiedzi, czy czasem 6 razy pod rząd nie występuje odpowiedź "A", wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że popełniłeś jakiś błąd. Klucz zazwyczaj układany jest w ten sposób, że nawet rzadko zdarzają się sytuacje, w których 3 razy pod rząd występuje ta sama odpowiedź.
 • W pełni wykorzystaj dany Ci czas, nie spiesz się i spokojnie rozwiązuj zadania.


Pamiętaj, aby w dni trwania egzaminów przede wszystkim odpoczywać od razu po powrocie do domu, zrelaksować się i odstresować. 

Wpis jest naprawdę szczegółowy, ale mam nadzieję, że każdy znajdzie w nim informacje, których szuka. Nie tylko gimnazjalista, ale i osoba przygotowująca się do jakichkolwiek innych egzaminów. Jeśli macie jeszcze jakiekolwiek pytania to chętnie odpowiem :)

72 komentarze:

 1. Super bluza <3
  http://juliaobi.blogspot.com/2016/01/favourite-place.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że bardzo zaciekawił cie post na którym wysiliła się autorka co widać przez zdjęcia i cały tekst. Szacunku trochę do pracy innych :(

   Usuń
 2. Ja właśnie piszę egzaminy gimnazjalne w tym roku i to co napisałaś na pewno mi się przyda! :) Kupiłam już repetytoria do niektórych przedmiotów i muszę zacząć sobie je powtarzać, co do systematyczności to jest bardzo ważna sama się o tym przekonałam. :) Bardzo spodobał mi się pomysł z tym aby dany miesiąc poświęcić na 4 przedmioty, na pewno z tego skorzystam ^.^

  Pozdrawiam ♥
  http://princessdooomiii.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobry i przydatny post :) Repetytorium gimnazjalisty widać jest świetną sprawą, pewnie też takie zakupie dla siebie.
  olaablogg.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Egzamin zbliża się wielkimi krokami, więc super, że postanowiłaś napisać taki post, bardzo przydatny i na pewno skorzystam z rad!
  nataliagozdur.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że nie napisałaś posta jakieś parę miesięcy wcześniej, może wynik mojego gimnazjalnego nie byłby tak przesądzony. ;-; Żyję jednak nadzieją, że coś w tej łepetynie mi zostało i że jakoś to pójdzie, choć nie powiem, że stresik jest ... :/ Ale rady jak najbardziej trafne i słuszne !
  http://momentcatcher00.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Za rok mam ten egzamin a twoj wpis mi mega pomogl. Wiem jak dobrze sie prxygotowac , a wakacje beda dobrym czasem na powtorke . dziekuje, ze napisalad ten post ;)

  mojswiat-omnie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajny, przydatny post :) Na pewno się przyda ;) Masz bardzo ładne pismo!

  Mój blog - klik

  OdpowiedzUsuń
 8. Również bardzo zdziwiłam się, gdy zobaczyłam zamiast rozprawki opowiadanie :D. Osobiście nie uczyłam się nic, dosłownie, a egzaminy poszły mi bardzo dobrze. Twoje rady są świetne! :)
  agnieszkaa-es.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. porządnie wykonany wpis, brawo! choć egzamin gimnazjalny już za mną, to różne informacje przydadzą się i przy ogólnym powtarzaniu :)
  ja akurat do egzaminu gimnazjalnego podeszłam na wielkim luzie, choć wcześniej ciągle się spinałam. Ale w momencie wejścia na salę cały mój stres gdzieś odleciał.
  Jeśli regularnie się uczy to do tego testu nie trzeba się szczególnie przygotowywać, chyba że komuś zależy na maksymalnych punktacjach, to co innego :P
  systematyczność i organizacja to moje dwie największe zmory życiowe -.- . czas poświęcam na małoistotne rzeczy, które jednak wolę robić niż się uczyć bo są przyjemniejsze, a później resztki pozostałego czasu dopiero poświęcam na przygotowania do szkoły... nie mam pomysłu jak ogarnąć samą siebie xDD
  super ujęcia ♥
  pozdrawiam i zapraszam :)
  stylowana100latka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziękuję za rady, na pewno są przydatne!
  Nam powtórki robią nauczyciele, więc myślę, że pod tym względem będę przygotowana, ale również ferie spędzam na nauce do egzaminu.
  Najgorzej gdybym się zestresowała, bo w takich chwilach potrafię wielu rzeczy zapomnieć.
  live-telepathically.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. W tym roku będę pisać egzaminy. Mam nadzieję, ze pójdą mi dobrze. Świetnie napisany post! Z pewnością dobre rady!
  tyglysia.blogspot.com(KLIK)

  OdpowiedzUsuń
 12. Super porady. Ja egzamin gimnazjalny pisałam już w tamtym roku. Teraz widzę, że nie było się czym stresować. U mnie też był post o egzaminach gimnazjalnych :)
  Zapraszam do mnie!

  OdpowiedzUsuń
 13. niezły stres miałam rok temu przez egzaminy :)
  http://luuvmy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja egzamin gimnazjalny mam już za sobą, wcale nie ma co się stresować, są bardzo łatwe :D
  zapraszam do mnie: KALA

  OdpowiedzUsuń
 15. Super pomocny post :) Gratuluje pomysłu .

  Pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń
 16. super porady szkoda, ze nie natrafilam na taki post przez moimi testami
  dobre sa tez repetytoria
  mysle, ze z wosu samo przekartkowanie zeszytu to za malo, ale to tylko moje zdanie :)
  http://szarpana.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja do egzaminu gimnazjalnego się jakoś specjalnie ni przygotowywałam. Nie był to dla mnie ważny test...

  http://justdaaria.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja jestem w 1 lo, a juz muszę niby uczyć się do matury, takze super;')

  http://feel-that-moments.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie jest podobnie, ale matura stanowi już bardzo ważny egzamin, więc warto od samego początku dobrze się przygotowywać. Ale jakoś trzeba dać radę! :)
   Pozdrawiam ♥

   Usuń
 19. Ja egzaminy piszę dopiero za rok, ale i tak postaram się zapamiętać te rady. Z tego, co widzę, nie jest to takie straszne, jak mówią i jak się wydaje. Całe szczęście, ale chyba i tak powinnam w końcu zacząć uczyć się systemtycznie, bo już teraz mam problemy z kilkoma przedmiotami, które ostatnio po prostu olewam.
  Pozdrawiam ;)
  http://niebowczerni.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja egzamin piszę dopiero za 3 lata, ale myślę że szybko zleci, więc warto już zaprać się za naukę na bieżąco, żeby potem było tego mniej :)

  Pozdrawiam!
  ♥Faustii♥

  OdpowiedzUsuń
 21. W tym roku piszę ten egzamin i niesamowicie się boję.. Ale powtarzam już od kilku miesięcy więc nie powinno być tak źle. Super wpis! Na pewno wielu osobom pomoże :)
  Zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 22. ja egzamin gimnazjalny mam za sobą, jeszcze trochę i czeka mnie matura :D
  Pozdrawiam,Madda
  blog ->klik

  OdpowiedzUsuń
 23. super porady dla gimnazjalistów !
  rokiand.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 24. Bardzo dobre porady! :)
  Choć matura z tego co słyszę jest znacznie trudniejsza niż egzamin gimnazjalny, bo zawsze coś na egzaminie się przypomni a na maturze są już konkretne wymagania :)

  MÓJ BLOG-KLIK!:)

  OdpowiedzUsuń
 25. egzamin gimnazjalny już dawno z nami, ale jeszcze sporu egzaminów nas w życiu czeka
  http://blotodlazuchwalych.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 26. Naprawdę szczegółowy, porządny post! Super porady :) Wiele osób często zapomina, jak ważne jest systematyczne uczenie się choćby do najdrobniejszych kartkówek.
  Pozdrawiam!
  Picturesque Life

  OdpowiedzUsuń
 27. Mega porady dla mnie :).
  Mój Blog - klik!
  Klikniesz w link podany w poście?. (sprawdzam)Jak tak napisz komentarz.
  Bierzesz udział w konkursie, lub z miłego uczynku kliknij.
  Dziękuję Gorąco! Buziaki .

  OdpowiedzUsuń
 28. Ja na swój egzamin gimnazjalny nie uczyłam się prawie wcale, nie stresowałam się, a mimo to dostałam się do wymarzonej szkoły, a wszystko dlatego, że powiedziałam iż matura będzie ważniejsza:D

  OdpowiedzUsuń
 29. Świetny post :)
  http://malwinabeczek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 30. Bardzo fajny post jak i cały blog.
  Ślicznie tu i świetnie piszesz więc zostaje na dłużej :)

  http://talli-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 31. Jako, że egzaminy gimnazjalne mam już niestety za sobą (od daaawna), to bardzo fajnie, że myślisz w taki sposób :) Na pewno te porady przydadzą Ci się też w liceum i na studiach :). Super, że są młode osoby, którym faktycznie zależy! :)

  Pozdrawiam,
  terapianaszpilkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 32. Świetne porady i post, bardzo przydatne :)

  Zaczynam z blogiem od nowa, więc zapraszam na pierwszą notkę 'about me'!

  http://rosalie-rosaalie.blogspot.com/

  Będzie mi niezmiernie miło za obserwacje, komentarz czy nawet przeczytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Świetne rady. Ja egzamin będę miała za rok, ale już się stresuję.
  Mój blog

  OdpowiedzUsuń
 34. Haha no tak, Wasz rocznik miał do napisania opowiadanie, a nie rozprawkę. :D Na pewno mi się przyda za 2 lata, eh!

  http://seethelifeofthisbetterparties.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 35. Super poradnik! Przeczytałam wszystkie rady i teraz czuję ten power na egzamin w przyszłym roku! Najbardziej boję się matmy i fizyki... ech, te wszystkie wzory mi się mylą!

  Dzięki i pozdrawiam!

  Alicjonada.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 36. Bardzo przydatny jak dla mnie post,bop w tym roku będę pisać egzamin gimnazjalny :)

  Zapraszam :D
  Mój blog-KLIK!

  OdpowiedzUsuń
 37. Jak Ty pięknie piszesz :D.Na pewno przyda mi się Twój poradnik.

  Pozdrawiam ♥
  magda.sara - klik

  OdpowiedzUsuń
 38. Bardzo przydatny post
  obserwujemy?
  mypinkdreams3.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 39. Bardzo wyczerpujący tekst - widać, że się starałaś :)
  Ja egzaminy mam dopiero za rok, ale takie wpisy zawsze się przydają.

  Pozdrawiam cieplutko,
  Do what you love - klik!

  OdpowiedzUsuń
 40. Ja przygotowania do testów zaczęłam już od października, poświęcam jeden miesiąc na jeden test (np. grudzień przyrodnicze), a później chcę wszystko połączyć i utrwalać, również rozwiązuje testy z poprzednich lat i tak jak Ty zamówiłam repetytoria, brakuje mi tylko z j.niemieckiego i geografi ;)
  naoffashion-click

  OdpowiedzUsuń
 41. baaardzo dawno miałam taki egzamin :)
  zapraszam do mnie
  locastrica.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 42. ja na początku chciałam się uczyć do testow gimnazjalnych , potem to olałam szło mi jakoś wszystko łatwo i testy napisałam przyzwoicie-i tak oto jestem w liceum!'nowy adres i nazwa bloga! ->
  MagFaMro

  OdpowiedzUsuń
 43. Wow, I love your great pictures :)

  OdpowiedzUsuń
 44. Świetny post, bardzo pomocny i przydatny. Piękne zdjęcia.

  sjwkane.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 45. Skorzystam z Twoich porad! Do egzaminu coraz bliżej :/

  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 46. O właśnie aktualnie coś tam uczę się na gimnazjalne, ślązak - by być zwolniona z humanistycznej części, a reszta jakoś średnio mi idzie :D Będzie dobrze!
  dorey-doorey.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 47. Ja egzamin gimnazjalny już od dawna mam za sobą, z tego co pamiętam nie uczyłam się zbyt dużo, a i stres nie był aż taki ogromny i wszystko poszło dobrze :D
  Także nie ma się czego bać :D

  OdpowiedzUsuń
 48. Egzamin mam dawno za sobą, ale post bardzo ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 49. Egzamin już dawno za mną ;)
  Bardzo fajny post
  http://xthy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 50. Egzamin już za mną, ale z rok mam maturę. Teraz z perspektywy czasu wiem, że nie potrzebnie się denerwowałam przed egzaminami gimnazjalnymi, bo to na prawdę jest wszystko proste ;) Teraz strasznie boję się i denerwuję się maturą…

  OdpowiedzUsuń
 51. Na pewno się przyda, nawet teraz po powrocie z ferii. Wiele osób u mnie bało się próbnego z angielskiego , ja w sumie nie, bo to był przedprzedpróbny ;). Miałam po trzydzieści parę punktów ze zwykłego i rozszerzenia więc ok. Najbardziej boję się słuchowych, a potem chyba najgorsza będzie chemia :/.
  http://modoemi.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 52. Świetny post! Bardzo przydatny. Jestem w pierwszej klasie gimnazjum i jak na razie wychodziłam z założenia, że mam jeszcze bardzo dużo czasu. Jednak masz rację- warto po mało przygotowywać się już teraz, choćby miesięcznymi podsumowaniami. Na pewno wrócę do tego posta kiedy będę potrzebowała pomocy lub kiedy motywacja do nauki mnie opuści. Pozdrawiam :)

  greenskycalms.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 53. Jak zawsze tyle stresu przed egzaminami, a jak już jest po to się okazuję, że nie było po co się tak stresować.
  tzanetat.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 54. ciekawy post ale egzaminem gimnazjalnym nie należy się aż tak mocno przejmować a co najważniejsze nie powtarzać na ostatnią chwilę bo wszystko się pomiesza.

  http://zyciepiszehistoriee.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 55. W tym roku pisze testy, które myślę, że nie będą tak trudne jak egzaminy gimnazjalne a to dlatego, że jestem dopiero w 6 klasie podstawówki. Jednak każda Twoja rada na pewno mi się przyda jak nie w tym roku to za 3 lata. Już sobie zapiałam link do Twojego bloga i myślę, że nie raz powrócę do tego postu! A co do repetytorium to też takie posiadam :D Mój Blog - klik

  OdpowiedzUsuń
 56. Najlepszą radą jest robienie sobie notatek i podkreślanie ważnych rzeczy bo przepisując coś z książki szybciej się uczy :).
  Dodałam do obserwujących, jeśli mój blog Ci się podoba odwdzięcz się :)
  Niebieska Izolda - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 57. Ja ten egzamin mam za rok. Wiele osób mówi żeby się tym nie stresować gdyż tak na prawdę wcale nie jest to takie straszne :) Bardzo przydatny post i na pewno skorzystam z Twoich rad! P.S. masz piękny charakter pisma :)

  my-wayyy.blogspot.com (kliknij)

  OdpowiedzUsuń
 58. Ja się nie przygotowywałam, a miałam całkiem dobre wyniki.
  16lipca.blogspot.com , obserwujemy?

  OdpowiedzUsuń
 59. Na prawdę świetny, przydatny post dla osób, które będą podchodzić do tego egzaminu. Ja już mam to za sobą, lecz za rok mam maturę;)

  Obserwuję i pozdrawiam.

  http://kamciaoblog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 60. Czytając tytuł posta, spodziewałam się oklepanych rad, które każdy już zna i uznałam post za bezużyteczny, ale jednak weszłam i przeczytałam- okazało się, że porady nie dość, że są pomysłowe, to jeszcze napisałaś to bardzo estetycznie. Co prawda ciężko trzymać się tych reguł, ale postaram się, bo jednak egzamin mam już za kilka miesięcy ;] Świetny post, jestem mile zaskoczona!
  /Agrafka
  NASZ BLOG - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 61. Dodaję ten post do zakładek! Jak na razie ten post mi się nie przyda, ale za dwa lata na 100% tutaj wrócę! :)
  Świetne zdjęcia :)
  http://everything-by-me.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 62. Naprawdę przydatny post! My na szczęście piszemy go dopiero za rok! ;)
  Zapraszamy do nas
  http://littleleek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 63. Świetne rady! Jeśli będę pisać jakikolwiek test/sprawdzian na 100 procent wykorzystam Twoje rady! :) Uwielbiam Cię :* + obserwuję, bo masz ślicznego bloga!
  -------------
  Dodałam nowego posta, dopiero zaczynam więc może wpadniesz?

  OdpowiedzUsuń
 64. Dobrze że mam jeszcze pótora roku :) Ale dodaje ten post do zakładek bo świetnie to opisałaś <3
  http://liveivette.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 65. Ale ładnie przygotowany post!
  Ja w przyszłym roku piszę egzaminy gimnazjalne, także za niedługo będę musiała znowu tutaj zajrzeć :)
  Obserwuję!


  WEŹ UDZIAŁ W KREOWANIU NASZEJ RZECZYWISTOŚCI
  Blog się podoba? - Zaobserwuj!

  OdpowiedzUsuń
 66. cieszę sie, ze mam je juz za sobą ;)
  Wbrew pozorom stres odgrywa tu dużą role

  http://want-cant-must.blogspot.com/2016/01/o-molach-ksiazkowych.html

  OdpowiedzUsuń
 67. W tym roku będę musiała zmierzyć się z egzaminami i taki post na pewno bardzo mi pomógł. Najważniejsze to dobra organizacja, którą na szczęście posiadam :D. Pozdrawiam!

  lublins.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 68. Super, że napisałaś taki post, jest naprawdę pomocny :) U mnie egzamin już za rok, więc staram się stopniowo ogarniać małe powtórki.;)
  http://klaudiasiuda.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję z całego serca za każdy komentarz i obserwację!